Temat: gwarancja RB a upadłość firmy

przeprowadziliśmy przeglądy gwarancyjne dróg, wyznaczony został termin na usunięcie usterek i wszystko ok. Na dwa tygodnie przed zakończeniem robót, syndyk przysyła pismo że wady nie będą usunięte. I co w takim przypadku? mieliście takie przypadki?

2

Odp: gwarancja RB a upadłość firmy

A co było zapisane w umowie? Może jakieś kary umowne? Postraszyć, może wezma się do roboty.

3 (edytowany przez radas 2012-07-31 12:15:28)

Odp: gwarancja RB a upadłość firmy

Wszystko zależy od tego, co jest powodem braku możliwości usunięcia wad przez wykonawcę w zakreślonym terminie. Zasadniczo jednak w przypadku upadłości, zobowiązanie upadłego, w zakresie usunięcia wad i usterek, przekształca się - z chwilą ogłoszenia upadłości  - w zobowiązanie pieniężne i z tym dniem staje się płatne (art. 91 ust. 2 pun). Oznacza to, ze wykonawca zobowiązany jest wyłącznie do pokrycia wymaganych - w ramach gwarancji - napraw w formie pieniężnej (w drodze podziału funduszy masy), natomiast zamawiający zyskuje uprawnienie do powierzenia zastępczego usunięcia wad i usterek podmiotowi trzeciemu. Termin na wykonanie napraw gwarancyjnych określony w umowie wszp nie ma już zatem żadego znaczenia. Więcej inf. w zakresie stanu upadłości wykonawcy - artykuł: http://www.przetargipubliczne.pl/numery/maj-2012/gdy-pojawi-sie-syndyk.html

?Radość jest zwieńczeniem myślenia?

4

Odp: gwarancja RB a upadłość firmy

Ciekawy temat. Mam podobny problem, który zamieściłem w oddzielnym wątku. Postanowiłem jednak się i tutaj podpiąć. Mianowicie mam pytanie: w jaki sposób zlecić wykonanie zastępcze usunięcie wad i usterek podmiotowi trzeciemu? W takim przypadku znowu patrzymy na szacunek, progi i ustawę PZP?